Ar kiekvienoje šalyje – skirtingi geros mokyklos receptai?

Prasidėjus mokslo metams, švietimo bendruomenė pradeda ruoštis ir didžiausiam specializuotam metų renginiui – parodai „Mokykla 2016“. Mokyklų administracijas, mokytojus, mokinius ir jų tėvus jungianti paroda šiemet kvies svarstyti ir iš naujo atrasti, ką reiškia gera mokykla.

Skirtingose šalyse geros mokyklos sampratos skiriasi. Štai Pietų Europoje, Portugalijoje, galima rasti net 12 valandų trukmės darbo laiką įvedusią mokyklą, kurioje mokomasi be knygų. Jai vadovauja charizmatiškas ir ambicingas direktorius Nuno Mantas, kuris šiemet yra vienas įdomiausių parodos „Mokykla 2016“ pranešėjų.

„Mūsų mokykloje pamokos vyksta nuo 7:30 iki 19:30 val. Ir visa tai tam, kad ugdymo procese galėtų dalyvauti tėvai,  nes visame pasaulyje tendencija ta pati – į pradinukų ugdymą aktyviai įsijungia beveik 100 proc. tėvų, tačiau vaikams augant tėvų įsitraukimas mažėja,“ – sako direktorius, vadovaujantis unikaliai Portugalijos mokyklai.

Mokykloje ne tik ilgas darbo laikas, bet ir atsisakoma įprastų mokymo priemonių, nebeliko knygų, kurias pakeitė informacinės technologijos. N.Manto vadovaujama mokykla – tai pilotinis projektas visos šalies mastu ir jai oficialiai leista savo nuožiūra keisti net 75 proc. Švietimo ministerijos numatytos ugdymo programos turinio, siekiant pagerinti mokinių pasiekimus.

Pasak lapkritį Lietuvoje besilankysiančio portugalo, daugybė veiksnių lemia ar pavyks sukurti gerą mokyklą, tačiau jis įsitikinęs: jei mokykloje galios vieni standartai bei taisyklės, o namuose kiti, –  rezultatų tikėtis neverta. Būtent todėl bendradarbiavimas tarp mokytojų ir tėvų, anot jo, yra ypač svarbus.

Parodoje lapkričio mėnesį bus galima susipažinti ir su mūsų šalies „Geros mokyklos“ koncepcija, jos pritaikymu ir galimybėmis, išgirsti įkvepiančias ne tik užsienio, bet ir Lietuvos pranešėjų istorijas, patarimus, dalyvauti diskusijose.

„Paroda „Mokykla 2016“ – tai galimybė susitikti visai švietimo bendruomenei ir kartu atrasti tai, kas svarbiausia – įkvėpimą, prasmę ir naujas patirtis. Šiemet parinkta itin plati „Geros mokyklos“ forumo pranešėjų geografija: nuo Portugalijos iki Skandinavijos.  Renginiuose dalyvaus ir Meilės Lukšienės premijos laureatas, jaunas, už novatoriškus ir įtraukiančius ugdymo metodus vertinamas chemijos mokytojas Ramūnas Skaudžius. Patirtimi dalinsis Rolandas Maskoliūnas, kuris garsėja kaip gebantis apie sudėtingiausius mokslo reiškinius ir atradimus kalbėti suprantamai bei paprastai“, – apie artėjančią parodą pasakoja vieno iš organizatorių, Ugdymo plėtotės centro atstovė Rūta Mazgelytė.

Be intelektualių pokalbių bei diskusijų, parodoje veiklos netrūks ne tik mokytojams, bet ir moksleiviams bei jų tėvams.

„Šiais metais parodoje dalyvaus per 100 įmonių ir švietimo įstaigų, kurios pristatys įvairias ugdymo priemones, įrangą, naujas technologijas, formaliojo ir neformaliojo švietimo programas, paslaugas tiek mokykloms, mokytojams, tiek ir mokiniams. Savo patirtimi ir atradimais meistriškumo klasėse vėl dalinsis švietimo ekspertai. Taip pat lankytojus kviesime į kūrybinę tiriamąją veiklą „Atradimų laboratorijų“ erdvėje. Pirmą kartą šioje parodoje dalyvaus didžiausios pasaulyje dalelių fizikos laboratorijos CERN atstovai, kurie pademonstruos garsiojo hadronų greitintuvo interaktyvią instaliaciją“,  – sako LITEXPO parodos projekto vadovė Lina Jurkėnaitė-Borysovė.

Paroda „Mokykla 2016“ vyks lapkričio 25-26 d. Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO. Parodą organizuoja Švietimo ir mokslo ministerija, Ugdymo plėtotės centras ir LITEXPO.

 
Įrašas paskelbtas kategorijoje 2016. Įsiminti nuorodą.